Angielski

Kurs angielskiego - szkoły angielskiego online

Wybór szkoły języka angielskiego do łatwych nie należy. To nie dlatego, że szkół języka angielskiego jest za mało – wręcz przeciwnie, jest ich zbyt dużo, a nam zależy, aby dokonać jak najlepszego wyboru.  Jeśli już decyzja o rozpoczęciu edukacji została podjęta – ważne jest przeglądanie na bieżąco rankingów szkół językowych, które nas interesują, czyli w tym przypadku rankingów szkół angielskiego. Tylko dzięki sprawdzeniu danej szkoły znajdziemy odpowiedni kurs języka angielskiego. 

szkoła językowa angielski

Ranking szkół angielskiego w Polsce*

Stworzenie rankingu szkół językowych w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Poniżej przedstawiamy informacje o najlepszych szkołach w największych miastach w Polsce. Często te same szkoły mają swoje lokalne oddziały również w mniejszych miejscowościach. Warto sprawdzić czy szkoła, o której myślisz znajduje się w poniższym zestawieniu. Jeśli tak tylko utwierdzisz się w swoim wyborze. Jeśli nie, może lepiej poszukać czegoś lepszego?

Szkoła

Zalety

Ranking

Strona WWW

1. English For You

English For You
  • 20 lat doświadczenia
  • System dualny
  • Oferta angielskiego
97%

2. Fluentbe

Fluentbe
  • Lektorzy z całego świata
  • Świetne opinie
  • Przyjazne zasady
95%

3. Chat School

Chat School
  • konwersacje online na żywo
  • aplikacja do rozmów
  • autorskie materiały
93%

4. AllRight Pro

  • Indywidualne lekcje
  • Dzieci od lat 4
  • Nauka w formie zabawy
93%

Najlepsze szkoły angielskiego w Polsce

Szkół języka angielskiego jest naprawdę dużo. W związku z tym jest też sporo rankingów. Ranking najlepszych szkół, przeprowadzony w 17 miastach w Polsce (głównie tych wojewódzkich) wykazał dość zaskakujące wyniki. Trzeba zaznaczyć, że z rankingu wykluczone zostały szkoły, które rozpoczęły swoją działalność stosunkowo niedawno i nie mogły się pochwalić absolwentami. Wykluczona z rankingu została także Szkoła Języka Angielskiego Gama-Bell w Krakowie, bowiem jej pracownicy współtworzyli wraz z Newsweekiem ten ranking. Do 600 istniejących na rynku szkół angielskiego, zostały wysłane ankiety, odpowiedziało 151.

Warszawa

Kraków

Łódź

Bydgoszcz

Gdańsk

Katowice

Kielce

Lublin

Szkoły angielskiego online

W czasach epidemii CoronaVirusa nauka angielskiego online stała się wymogiem. Większość szkół językowych już oferuje naukę online. Każda szkoła angielskiego przedstawiona w rankingu ma swojej ofercie opcję nauki zdalnej.

Dużą popularnością w 2020 roku cieszyły się takie platformy nauki angielskiego online jak Fluentbe czy Chat School. 

Więcej o kursach i szkołach językowych online przeczytasz w zakładce „Szkoły językowe online”. Poniżej znajdziesz natomiast ranking szkół i kursów angielskiego online. 

Ranking szkół angielskiego online

Szkoła

Zalety

Ranking

Strona WWW

1. Fluentbe

Fluentbe
  • Lektorzy z całego świata
  • Świetne opinie
  • Przyjazne zasady
95%

2. Chat School

Chat School
  • konwersacje online na żywo
  • aplikacja do rozmów
  • autorskie materiały
93%

3. English For You

English For You
  • System dualny
  • Zajęcia online 
  • 20 lat na rynku
93%

4. Tutlo

tutlo opinie
  • Lekcje online
  • Zajęcia interaktywne 
  • Nowatorska platforma
87%

Nauka angielskiego dla początkujących

W związku z tym, że chcemy wybrać szkołę, która będzie spełniała nasze oczekiwania, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę następujące kryteria: ofertę szkoły, cenę oraz odległość od naszego miejsca zamieszkania.

W kolejnych etapach należy wziąć pod uwagę: renomę szkoły. Składa się na nią:

  • wykwalifikowana kadra nauczycielska,
  • ilość native speakerów,
  • zdawalność egzaminów międzynarodowych przez uczniów danej szkoły,
  • stosowane metody nauki angielskiego,
  • szeroki wybór kursów angielskiego.

Weźmy też pod uwagę, czy zależy nam na akademickim British English, czy satysfakcjonuje nas znajomość American English. Czy potrzebujemy języka do prowadzenia spotkań w pracy, do robienia tłumaczeń, czy raczej wybierzemy konwersacje, które pomogą nam porozumieć się w obcym mieście.

Angielski dla dzieci

Szkoły angielskiego dla dzieci rosną jak grzyby po deszczu. Kuszą nie tylko cenami, ale także osiedlowymi lokalizacjami. Szkoły angielskiego zapraszają na swoje kursy dzieci już od 3 roku życia! Kursów dla dzieci od 3 do 9 lat jest tyle, że można się łatwo zagubić w gąszczu ofert.

Ile szkół, tyle też metod nauczania. Począwszy od popularnej metody Helen Doron, poprzez Berlitz. W Krakowie można też zapisać swoje dziecko na kurs, gdzie angielskiego dzieci uczą się metodą Disney English!

Która metoda nauki angielskiego jest najlepsza dla dzieci? Pamiętajmy, że dzieci, które często nie opanowały jeszcze umiejętności pisania i czytania, najchętniej i najskuteczniej uczą się przez zabawę.

Zasady nauki języka angielskiego dla dzieci

  1. Grupa powinna składać się z 4-9 dzieci (dzieci najlepiej czują się w gronie rówieśników)
  2. Maksymalny czas zajęć – 45 minut
  3. Najmłodsi nie powinni siedzieć w ławkach, lepiej uczą się w ruchu, przez zabawę

Metody nauki angielskiego dla dzieci

Helen Doron

Nauka angielskiego przez zabawę. Dla dzieci od 3 miesiąca życia do 14 lat.

Rekomendowana już dla dzieci, które skończyły 3 miesiąc życia. Górna granica wieku natomiast do 14 lat. To metoda naturalna, gdzie dzieci przyswajają język angielski mimowolnie podczas wykonywania takich czynności jak zabawa, gimnastyka, taniec oraz śpiew. Lektor z płyty używa tylko języka angielskiego, który powtarza jak mantrę.

Musical Babies

Nauka angielskich słówek poprzez muzykę. Dla dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat.

Zajęcia dla półrocznych niemowlaków i 3 latków. Nauczyciele współpracują ze żłobkami oraz przedszkolami i tam odbywają się zajęcia angielskiego. Autorką metody jest Polka – Anna Rattenburry, która wierzyła, że muzyka oraz obcowanie z instrumentami muzycznymi ułatwiają naukę języka obcego. Dużą wagę przykłada się tutaj do poprawnej wymowy oraz intonacji.

Talking Kids

Nauka angielskiego przez konwersacje. Dla dzieci w wieku 4 – 10 lat.

Zbliżona do metody Callana, wykorzystywanej w nauce dorosłych. Zajęcia są podobne do klasycznych lekcji – lektor zadaje pytania znienacka, i uczeń musi szybko na nie odpowiedzieć. Dzieci uczą się całych zwrotów i zaczynają szybko mówić w sposób płynny i całymi zdaniami. Lektor na bieżąco je poprawia. Starsze dzieci uczą się także pisać po angielsku.

Berlitz Kids

Nauka przez całkowite porozumienie. Dla dzieci od 4 lat.

Metoda ta opiera się na rozmowach, brak w niej osobnych lekcji gramatyki. Zajęcia mają formę zabawy, a materiał nauczania jest zbudowany na zasadzie spirali. Powtarzany i utrwalany w różnych kontekstach. Celem jest umiejętność swobodnego porozumiewania się z innym człowiekiem. Znakiem charakterystycznym jest pacynka Mimi, której głównym zadaniem jest ośmielanie najmłodszych uczniów

Metody nauki języka angielskiego dla dorosłych

Kurs angielskiego – Metoda Callana

Charakteryzuje się szybką i intensywną wymianą zdań między uczniem a lektorem. Ma na celu wypracowanie właściwych nawyków językowych i automatycznej odpowiedzi. Glówny nacisk jest kładziony na rozumienie ze słuchu oraz na poprawną wymowę. Lektor wymawia każde pytanie dwa razy oraz na bieżąco dokonuje korekty wypowiedzi ucznia. Uwaga, w zależności od zaawansowania, można wypowiadać nawet do 240 słów na minutę! W tej metodzie nie rozwija się umiejętności pisania oraz nie ma prac domowych. Idealna dla osób, które mają problem z przełamaniem się, aby mówić po angielsku oraz chciałyby nabyć odpowiedni akcent.

Metoda The Communicative approach

Podejście komunikacyjne. Najpopularniejsza obecnie. Język służy komunikacji w określonych sytuacjach (opowiadanie o sobie, negocjacje, proponowanie czegoś komuś itd.) W tej metodzie często odgrywa się scenki i dialogi, równie często co się mówi, także słucha się i czyta. Poprawna wymowa nie jest tak istotna, co umiejętność poradzenia sobie w określonych sytuacjach.

Metoda The Direct Method 

Metoda bezpośrednia. Największy nacisk kładzie się na zrozumienie języka obcego, którego lektorz używa cały czas. Uczniowie na lekcjach uczą się nowych zwrotów i je próbują od razu zastosować w praktyce. Gramatyka nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim swoboda wypowiedzi, dobór słownictwa i zrozumiała dla współrozmówcy wymowa. Odmianą tej metody jest metoda całkowitego zanurzenia się, która na ogół daje szybkie postępy.  Idealna dla osób, które przygotowują się do pracy za granicą.

Nauka angielskiego – Metoda Sita

Połączenie języka obcego z technikami relaksacyjnymi. Zapamiętywanie w sposób świadomy, któremu towarzyszą ćwiczenia oddechowe, łagodna muzyka oraz wizualizacje. To nauka bez wysiłku, połączona z przyjemnością. Nowe zwroty i słownictwo są odczytywane przez lektora podczas różnych faz relaksacji. Najczęściej wykorzystywana w lekcjach indywidualnych.

Metoda gramatyczno – tłumaczeniowa

Najstarsza z metod, bardzo rzadko wykorzystywana. Obecnie odchodzi się od niej na rzecz innych metod. Głównym powodem, takiego postępowanie jest fakt, ze metoda ta nie uczy sztuki rozmowy, a wręcz całkowicie pomija umiejętność komunikacji.

Obozy językowe

Jednym z najlepszych sposobów nauki języka angielskiego jest wyjazd na obozy językowe. W przypadku języka angielskiego zdecydowanie jest z czego wybierać. Sprawdź więcej informacji o obozach językowych

Egzaminy z angielskiego - Cambridge i IELTS

EGZAMINY CAMBRIDGE

Każdy, kto choć raz w życiu uczył się angielskiego, o nich słyszał. Mają ten niepodważalny atut, że są znane i honorowane na całym świecie.

EGZAMIN IELTS

Jeśli jednak ktoś ma w planach studia w Wielkiej Brytanii lub na innym europejskim uniwersytecie niezbędny może okazać się English Language System (IELTS). Większość uczelni honoruje właśnie jego. Dlatego, zanim zapiszesz się na kurs, sprawdź, który z egzaminów honoruje wybrana przez ciebie placówka naukowa, czy uniwersytet. IELTS będzie niezbędny dla osób, które mają w planach wyjazd do Australii, Nowej Zelandii lub Kanady. Warto wiedzieć także, że prawie wszystkie uczelnie w USA, z tzw. Ivy League, czyli Harvard, Yale oraz MIT akceptują egzamin IELTS.

Business English Certificates (BEC) i LCCI IQ - jaka jest różnica?

Coraz więcej firm oraz korporacji wymaga odrębnego egzaminu, związanego z tematami biznesowymi. Szkoły językowe wychodzą temu naprzeciw i coraz częściej wzbogacają swoją ofertę o kursy dla firm, kończące się którymś z wymienionych egzaminów. Podobnie jak egzaminy Cambridge BEC oraz LCCI sprawdzają umiejętności kandydata w 4 płaszczyznach: czytania, pisania, mówienia i słuchania.

BEC

BEC jest możliwy do zdania na trzech poziomach: higher (zaawansowanym), vantage (średnio zaawansowanym) i preliminary (ponadpodstawowym). Warto wiedzieć, że dwa najwyższe poziomy uznaje nawet MEN jako dowód kwalifikacji językowych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

LCCI IQ -  London Chamber of Commerce and Industry English for Business

Można go zdawać w centrach egzaminacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Potwierdza konkretne i praktyczne umiejętności niezbędne dla pracownika w międzynarodowej firmie, takie, jak: prowadzenie korespondencji biznesowej, rozumienie i analiza tekstów o charakterze ekonomicznym oraz prowadzenie rozmów służbowych. Jest bardzo ceniony przez międzynarodowe korporacje, instytucje handlowe, konsultingowe oraz finansowe. Jest także honorowany przez uczelnie wyższe, zatem to właściwy egzamin dla osób, zamierzających studiować za granicą.  

Egzaminy TOEFL

TOEFL to certyfikat dla studentów, którzy planują zdobywać wiedzę na zagranicznych uczelniach, z wykładowym językiem angielskim. Jest bardzo popularny w kręgach akademickich, corocznie zdaje go ok. 800 tysięcy osób. Honorują go uczelnie w USA, Kanadzie, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Islandii. Ale to nie wszystko, coraz większą popularnością cieszy się także w krajach azjatyckich: JAponii, Hongkongu oraz Korei Południowej. Tak samo jak egzaminy Cambridge,egzamin TOEFL składa się z 4 części – słuchania, czytania, mówienia oraz pisania.

Egzaminy prawnicze

International Legal English Certificate (ILEC) i Test of Legal English Skills (TOLES). Co je różni?​

TOLES – egzamin opracowany przez organizację Global Legal English, oparty na brytyjskim systemie prawnym. Dla prawników, adwokatów oraz sędziów.

ILEC – egzamin stworzony z myślą o studentach prawa i prawników pracujących w międzynarodowym systemie prawnym. Oparty o zasady prawa międzynarodowego.

Egzaminy finansowe

Egzamin dla finansistów – International Certificate in Financial English (ICFE)
Egzamin Cambridge, w którym egzaminowani mierzą się z rzeczywistymi raportami finansowymi, analizą rynku oraz audytami.

* lista sponsorowana