Certyfikat B2 – FCE – przykładowe testy

Poniżej przedstawiamy przykładowy test z angielskiego na poziome B2, czyli FCE. Jest to test na poziomie First Cambridge Certificate, obecnie nazywany też jako level B2. Test możesz wypełnić online na tej stronie. Na koniec testu zobaczysz swój wynik. Pomoże Ci on w decyzji, czy to już czas na zdawanie egzaminu. Czy może konieczne będą dodatkowe kursy z angielskiego.

Przykładowy test FCE / B2

Część pierwsza testu składa się z uzupełniania luk w tekście. Poniżej znajduje się tekst. Pod tekstem znajdziesz test z wyborem poprawnych odpowiedzi.

Test - częśc 1

Przeczytaj tekst i wybierz pasujące słowo.

What is genealogy?

Genealogy is a branch of history. It concerns family history, „…..1…..” than the national or world history studied at school.

It doesn’t merely involve drawing a family tree, however – tracing your family history can also „…..2…..” in learning about your roots and your identity. The internet enables millions of people worldwide to „…..3…..” information about their family history, without great „…..4…..”.

 

People who research their family history often „…..5…..” that it’s a fascinating hobby which „…..6…..” a lot about where they come from and whether they have famous ancestors. According to a survey involving 900 people who had researched their family history, the chances of discovering a celebrity in your past are one in ten.

 

The survey also concluded that the „…..7…..” back you follow your family line, the more likely you are to find a relation who was much wealthier than you are. However, the vast majority of people who „…..8…..” in the survey discovered they were better off than their ancestors.

Question 1

Correct! Wrong!

Question 2

Correct! Wrong!

Question 3

Correct! Wrong!

Question 4

Correct! Wrong!

Question 5

Correct! Wrong!

Question 6

Correct! Wrong!

Question 7

Correct! Wrong!

Question 8

Correct! Wrong!

FCE czesc 1
Wynik tej części testu
Niestety, zła odpowiedź na zbyt wiele pytań w teście. Oznacza to, że konieczna jest dalsza nauka języka. Sprawdź ranking szkół językowych i wybierz, gdzie dalej uczyć się angielskiego.
Wynik tej części testu
Super. Poprawna odpowiedź na większość pytań. Nie jest to pełne odzwierciedlenie Twoich umiejętności ale oznacza, że masz dosyć dobrą znajomość angielskiego i możesz zacząć myśleć o egzaminie FCE/B2

Test - częśc 2

Przeczytaj tekst i wybierz pasujące słowo.

Motorbike stunt rider

 

I work as a motorbike stunt rider – that is, I do tricks on my motorbike at shows. The Le Mans race track in France was „…..9…..” I first saw some guys doing motorbike stunts. I’d never seen anyone riding a motorbike using just the back wheel before and I was „…..10…..” impressed I went straight home and taught „…..11…..” to do the same. It wasn’t very long before I began to earn my living at shows performing my own motorbike stunts.

 

I have a degree „…..12…..” mechanical engineering; this helps me to look at the physics „…..13…..” lies behind each stunt. In addition to being responsible for design changes to the motorbike, I have to work „…..14…..”
every stunt I do.

 

People often think that my work is very dangerous, but, apart „…..15…..” some minor mechanical problem happening occasionally during a stunt, nothing ever goes wrong. I never feel in „…..16…..”
kind of danger because I’m very experienced.

Question 9

Correct! Wrong!

Question 10

Correct! Wrong!

Question 11

Correct! Wrong!

Question 12

Correct! Wrong!

Question 13

Correct! Wrong!

Question 14

Correct! Wrong!

Question 15

Correct! Wrong!

Question 16

Correct! Wrong!

FCE czesc 2
Wynik tej części testu
Zła odpowiedź na zbyt wiele pytań w teście. Niestety oznacza to, że jeszcze musisz poćwiczyć nad swoimi umiejętnościami językowymi. Sprawdź ranking szkół językowych.
Wynik tej części testu
Super. Poprawna odpowiedź na większość pytań. Możesz zacząć myśleć o zdawaniu egzaminu B2/FCE.

Test z angielskiego FCE/B2 - podsumowanie

Przedstawiony test to tylko wyrywkowy element testów na certyfikat FCE / B2. W żaden sposób nie potwierdza ani nie zaprzecza posiadanym umiejętnościom językowym. Aby profesjonalnie zweryfikować swoją wiedzę niezbędne jest udanie się do jeden ze szkół. Sprawdź ranking szkół angielskiego.