Certyfikat FCE

Certyfikat FCE to jeden z podstawowych egzaminów z języka angielskiego. Występuje pod nazwą First Certificate in English (FCE), można spotkać się także z terminem egzamin B2 First lub B2 First for Schools. Certyfikat ten oznacza, że twoja znajomość języka angielskiego jest wystarczająco dobra, by pracować lub uczyć się w środowisku anglojęzycznym.

First certificate to certyfikat honorowany na całym świecie. Pokazuje twój poziom zaawansowania językowego i odzwierciedla znajomość gramatyki. Istnieją różne wersje tego egzaminu, ale różnica polega jedynie na tym, że B2 First for Schools bazuje na innych zagadnieniach – bardziej dostosowanych do młodzieży w wieku szkolnym. FCE to poziom zaawansowania językowego – Upper intermediate (średnio zaawansowany), B2.

Najlepsze szkoły do nauki przed FCE
Fluentbe
Tutlo
English For You

Egzamin FCE z języka angielskiego

First FCE to nie tylko potwierdzenie znajomości języka angielskiego, ale także szansa na pracę i życie w innym kraju, gdzie komunikacja przebiega w tym języku. Warto przystąpić jeśli planujesz życie w krajach anglojęzycznych. Niezbędny, jeśli przymierzasz się do studiów w języku angielskim. Najpopularniejszy egzamin wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Egzaminy cambridge są uznawane przez ponad 25 000 organizacji na całym świecie. Respektuje go ponad 150 uczelni wyższych w Polsce i aż 2000 uczelni zagranicznych. First FCE umożliwia studia pierwszego stopnia po angielsku także w krajach nieanglojęzycznych. Honoruje go większość pracodawców i wielkich korporacji: Adidas, większość banków, Coca-cola, Siemens itp. Uznawany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako dowód znajomości języka u pilotów wycieczek. Jeśli połączymy egzamin fce z kursem pedagogicznym, możemy uczyć angielskiego w przedszkolach oraz klasach 1-3 szkoły podstawowej.

certyfikat fce

FCE – jak wygląda egzamin w języku angielskim?

Egzamin FCE składa się z czterech części i części ustnej:

1. Reading
  2. Use of English
  3. Writing
  4. Listening
  • SPEAKING

Cambridge English. Co może nas zaskoczyć na egzaminie fce?

Pytań dotyczących egzaminu FCE jest wiele. Do części ustnej przystępuje się w tym samym dniu, albo innym. Egzamin cambridge english odbywa się w parze z innym kandydatem, w obecności dwóch egzaminatorów. Pierwsza tura egzaminu składa się z dwóch części: reading and use of english.

Reading to nic innego jak sprawdzian ze znajomości czytania ze zrozumieniem. Najczęściej jest to tekst, do którego trzeba dopasować paragrafy. Zazwyczaj jest ich za dużo i jeden, bądź dwa nie pasują do całości. Badany jest w ten sposób poziom słowictwa i zrozumienie tekstu w prasie lub mediach.

Use of English to testy z gramatyki. Na reading i use of English mamy 1h i 15 min. Wybieramy właściwą odpowiedź z podanych. Może też być zadanie typu fill the gap, które polega na samodzielnym wpisaniu brakujących wyrazów lub ich cząstek. Czasem należy uzupełnić test, zdania lub znaleźć błędy.

Writing to kolejna część egzaminu. To pisanie krótkiego tekstu przez zdającego – może to być list, mail albo krótki raport na dany temat. Napisanie tej części nie powinno sprawiać większego problemu. Da się do niego przygotować. Czas trwania tej części to 1h i 20 min.

Listening natomiast to egzamin ze słuchu. Musimy dopasować wypowiedzi różnych osób, wybrać nieprawidłową odpowiedź lub domyślić się z kontekstu. Tu zazwyczaj mamy do czynienia z różnymi akcentami i wymową. Czas trwania: 40 min. Wszystkie dialogi i wypowiedzi są odtwarzane dwukrotnie.

Speaking czyli potwierdzenie znajomości języka angielskiego

Speaking odbywa się w parze i obaj kandydaci mają 14 min na zrealizowanie tego zadania. (14 min na parę). To najczęściej losowanie obrazka i próba opisania go. Z całą pewnością zmieścimy się w 5-7 minutach z wypowiedzią. Warto przygotować się z opisów zdjęć i powtórzyć sobie frazy typu: na pierwszym planie znajdują się, obok, w oddali, po prawej stronie itp.