Dwujęzyczne szkoły podstawowe

Szkoły angielsko-polskie stały się bardzo popularne, jeśli chodzi o wybór szkoły podstawowej dla naszego dziecka. Dwujęzyczne szkoły z wykładowym językiem angielskim to jedne z najczęściej wybieranych obecnie szkół w sektorze prywatnym.

Dwujęzyczna szkoła podstawowa – czy warto?

Zapytani przez nas rodzice uczniów szkoły podstawowej English Primary School w Krakowie co do jednego są zgodni – warto wysłać dziecko do takiej szkoły, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego. Małe klasy, indywidualna praca z dzieckiem i sporo zajęć praktycznych – brzmi jak bajka? Nie, to system nauczania, który jest najbardziej efektywny dla dzieci. Nauka przez zabawę, nauka przez aktywności, oddziaływanie na wszystkie zmysły.

W międzynarodowych szkołach dzieci mają kontakt z uczniami z różnych stron świata – dzięki temu w łatwy i przystępny sposób poznają obyczaje i kulturę innych krajów.

Szkoła angielsko-polska – zalety

Nauka tolerancji i większe otwarcie się na otaczający świat. Uczniowie są mieszani, zarówno jeśli chodzi o narodowości, jak i język. W jednej klasie uczą się ze sobą dzieci z Indii, Ukrainy oraz te urodzone na Wyspach Brytyjskich, których rodzice zdecydowali się powrócić do Polski. Wysłanie dziecka do dwujęzycznej placówki ma jeden główny cel – zapewnienie lepszego startu. Naukę angielskiego na wysokim poziomie, bo w obecnych czasach to już absolutna konieczność. Oprócz angielskiego, z którym dzieci mają do czynienia na co dzień, wprowadzony jest jeszcze jeden język – w zależności od szkoły i preferencji rodziców – hiszpański lub niemiecki.

Poszerzanie horyzontów i możliwość wyboru

Dzieci w przyszłości będą miały wybór. Otrzymując wykształcenie zgodne z polską podstawą programową oraz brytyjskim systemem nauczania, mogą zdawać maturę międzynarodową.

Szkoły językowe – primary school

Ciężkie plecaki to przeszłość! Każdy uczeń ma szafkę i tam trzyma swoje książki oraz przybory szkolne. Nie musi dźwigać żadnych ciężarów. W związku z tym, że pracę domową odrabia w godzinach szkolnych, książki nosi do domu jedynie sporadycznie. Wystarczy mały plecaczek, który pomieści strój sportowy oraz ewentualne przekąski.

Dwujęzyczne szkoły – menu

Łatwiej dopasować menu do małych grup szkolnych. W związku z tym, że uczeń siedzi w szkole trochę dłużej (bardziej przypomina to pobyt w przedszkolu) ma zapewnionych więcej niż jeden posiłek. Drugie śniadanie, obiad i podwieczorek to absolutna podstawa, aby dziecko miało energię przez cały dzień.

Zalety dodatkowe szkół dwujęzycznych

Są to szkoły, którym przyświeca idea – zapewnić dzieciom dostęp do nauki oraz sprawić, aby życie rodziców stało się wygodniejsze. Szkoła ma zadanie zaopiekować się dziećmi przez cały roboczy dzień, kiedy rodzice są w pracy. Stąd liczne zajęcia dodatkowe i ruchowe oraz poświęcenie czasu na odrobienie pracy domowej.

Rodzic nie musi ślęczeć z dzieckiem w domu nad pracą domową. W założeniu, powinien spędzać z nim czas na zabawie oraz wspólnych aktywnościach.

Podstawówki językowe dla dzieci  – wady

Dziecko spędza więcej czasu w szkole. Przerabia bowiem podstawę programową ustaloną przez MEN oraz ma jeszcze elementy brytyjskiego systemu nauczania. Spędza zatem w szkole (o ile są ciekawe zajęcia dodatkowe) niemal cały roboczy dzień – od 8.00 do 17.30. Pracę domową także odrabia w szkole.

Nie nosi książek ani zeszytów ze sobą – to zaleta, która czasem może stać się wadą. Rodzic nie monitoruje codziennie tego co robi dziecko.

Największą wadą może, ale nie musi być, brak kontroli nad dzieckiem. Co robi, z czym ma problemy, jaki program nauczania przerabia. Oczywiście, nauczyciel zawsze sygnalizuje potrzeby i ewentualne problemy, ale łatwo tą kontrolę zaniedbać.

Szkoły dwujęzyczne dla dzieci – cena dla niektórych może stanowić największą wadę. Szkoły międzynarodowe do tanich nie należą. Czesne za rok może wynosić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych (ceny sprawdzisz w naszej wyszukiwarce). Bardzo często jednak w czesne wchodzi dużo atrakcyjnych zajęć dodatkowych, dlatego warto przeanalizować różne oferty.

Nie bądźmy też sceptyczni, spróbujmy dokonać dokładniejszej kalkulacji. Podliczmy ceny zajęć dodatkowych, na które zapisaliśmy dziecko, które uczęszcza do szkoły publicznej. Język angielski, basen, zajęcia dodatkowe typu piłka nożna lub akrobatyka – może się okazać, że wyjdzie nam wcale niemała sumka.

W szkołach prywatnych, dwujęzycznych, nie dość że zajęcia dodatkowe wliczone są w cenę, to jeszcze odbywają się w ciągu dnia i nie musimy czekać na dziecko pod drzwiami, ani go wozić na drugi koniec miasta. Szkoły dwujęzyczne nie są receptą na całe zło, ale też z wielu powodów są coraz częściej wybierane przez rodziców. Szczególnie w dużych miastach, gdzie jest spory wybór takich szkół.

Szkoły dwujęzyczne – język angielski

Język angielski to język wykładowy, w którym docelowo odbywają się każde lekcje, za wyjątkiem języka polskiego. Oczywiście na początku trzeba dzieci nauczyć tego jezyka i to jest zadanie dla nauczycieli oraz native speakerów w klasie pierwszej, albo nawet już w zerówce. Wyobrażacie sobie matematykę po angielsku? Dzieci, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z angielskim są w stanie wykonywać różne działania matematyczne na cyfrach w obu językach (polskim i angielskim) już w trzeciej klasie.

Szkoły dwujęzyczne dla dzieci w Krakowie:

  • EPS English Primary School Kraków – Prywatna Szkoła Podstawowa
  • Prywatna Szkoła Językowa – Royal School
  • Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi, Kraków nr 83
  • Cracow International School

Szkoły międzynarodowe to szkoły bez tradycji?

Nic bardziej mylnego. Niektóre ze szkół międzynarodowych mają już długą tradycję. Jednak w dalszym ciągu są to u nas młode szkoły – te najstarsze powstały jakieś 20 lat temu. Bardzo często szkoły podstawowe są elementem całego kompleksu edukacyjnego, na który składają się: przedszkole, podstawówka oraz liceum. Nauka w placówkach międzynarodowych składa się w całości w jezyku obcym, albo nawet w dwóch.

Szkoła międzynarodowa – jaki program nauczania?

Szkoły międzynarodowe najczęściej prowadzą kursy Advanced Placement i International Baccalaureate. Najpopularniejszy jest program Matury Międzynarodowej.  Egzamin maturalny może być zdawany w języku angielskim, francuskim oraz hiszpańskim. Szkoły dwujęzyczne oferują także kursy innych języków, w zależności od zapotrzebowania. Rozmaite zajęcia dodatkowe rozwijają dziecko nie tylko jezykowo, ale także poszerzają horyzonty oraz rozbudzają zainteresowania. Oczywiście szkoły nie zaniedbują polskiej podstawy – podstawowa edukacja jest prowadzona wg wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W wielu z tych szkół uczniowie mogą brać udział w kursach języka obcego, kursach AP, zapisać się do programu IB lub programu IGCSE (The International General Certificate of Secondary Education). Szkoły mają także programy dla uczniów wybitnie zdolnych.

Szkoły językowe to nie tylko nowy budynek

Szkoły międzynarodowe z racji tego, że są stosunkowo młode mieszczą się w nowoczesnych i dobrze wyposażonych budynkach. Uczniowie mają do dyspozycji przestrzenne sale gimnastyczne, taneczne, stołówkę, boiska sportowe, pracownie komputerowe oraz inne interaktywne pomoce naukowe. To niewątpliwie atut tego typu placówek. Na ogół są to szkoły nieduże, z racji małych klas. Cena powoduje, że do szkoły nie może zapisać się każdy i szkoły nie są przeludnione. Wybór zajęć jest przeogromny i nie brakuje sprzętów typu laptopy. Kółka zainteresowań typu: kulinarne, aktorskie, programowania, szachowe powodują, że dziecku łatwiej jest odnaleźć pasję Zaszczepić w uczniach entuzjazm do nauki, uczyć samodzielnego myślenia oraz  budować pewność siebie.

Szkoły międzynarodowe – kontakt z rodzicami

Rodzic nie odrabia z dzieckiem prac domowych, nie przegląda codziennie książek ani zeszytów, jeśli nie ma takiej potrzeby. Jak zatem jest informowany o postępach dziecka? Szkoły są bardzo otwarte i zachęcają do otwartej komunikacji z nauczycielami. Maile, telefony są najczęściej preferowaną formą kontaktu. Aby rodzicie byli na bieżąco z życiem szkoły, wystarczy że będą śledzić profil Facebookowy szkoły, bloga lub internetowy dziennik (np. MOBI dziennik). Szkoły dwujęzyczne, tak jak i pozostałe szkoły, organizują rozmaite eventy integracyjne – dni otwarte,pikniki rodzinne oraz przedstawienia szkolne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obozach językowych przeczytaj nasz przewodnik, jeśli o kursach do matury także dowiesz się z naszego przewodnika.