Hiszpański

kurs hiszpańskiego - nauka hiszpańskiego

Nauka Hiszpańskiego

Nauka hiszpańskiego to dobry pomysł. To język przyszłości, którym posługuje się ponad 400 milionów ludzi na świecie! Najpopularniejszy w Ameryce Południowej oraz Północnej, zachodniej Afryce oraz Europie.  Używany na siedmiu kontynentach, nic zatem dziwnego, że to drugi (zaraz po angielskim) najczęściej używany język, jakim posługują się mieszkańcy naszej planety.

Szacuje się, że ok. 450 milionów osób posługuje się językiem hiszpańskim jako językiem ojczystym. Choć nie jest on tak popularny w Polsce, warto się go uczyć, bowiem liczba osób mówiących po hiszpańsku na świecie to grubo ponad półtora miliarda. I ta liczba stale rośnie! Jeśli planujemy podróże warto go znać – każdy kto był choć raz w Hiszpanii wie jak trudno porozumieć się bez znajomości hiszpańskiego (niestety, angielski wcale się tam nie przydaje). Hiszpański to język urzędowy najważniejszych organizacji międzynarodowych takich, jak: UE, Unia Afrykańska, UNICEF, ONZ, FIFA oraz Interpol. To także drugi język social mediów – używany przez fanów Twittera oraz Facebooka.

Język hiszpański

Hiszpański to także kultura, sztuka i ekspresja na najwyższym poziomie. Tam nie ma szarości, są za to skrajności, groteska i przerysowania. Weźmy jako przykład chociażby filmy Almodovara. To niesamowite uczucie móc je w końcu obejrzeć w oryginale! Ten słynny hiszpański reżyser nie tylko wzbudza wiele kontrowersji i przełamuje tematy tabu, ale także wplata w swoje filmy wiele elementów charakterystycznych dla kultury Hiszpanii. Jego filmy dają obraz zmian społecznych i historycznych, jakie na przełomie lat zaszły w tym ciekawym kraju.

Kurs hiszpańskiego - jak wybrać?

Należy przede wszystkim śledzić na bieżąco rankingi najlepszych szkół językowych w naszej okolicy oraz zwracać uwagę na takie same kryteria, jak przy wyborze każdej szkoły językowej. Cena, renoma, kadra nauczycielska oraz poziom, czyli zdawalność końcowych egzaminów przez absolwentów danej szkoły (link).

Warto też rozważyć szkołę językową w Hiszpanii, bowiem mieszkańcy to wyjątkowo otwarci i kochający życie, ludzie. Z pewnością podzielą się wiedzą i przekażą wiele wartości związanych z hiszpańskim sposobem bycia oraz kulturą. Bo najlepiej uczyć się w hiszpańskim towarzystwie, przy lampce wybornego hiszpańskiego wina oraz porcją tapas na talerzu!

Ranking szkół hiszpańskiego w Polsce

Akademia Espanoles

Instytut Cervantesa

Szkoła Empik

Nauka dla dzieci

Nauka dla studentów

Nauka dla seniorów

Optymistyczna informacja: eksperci twierdzą, że Polacy szybko uczą się hiszpańskiego. Pół roku to wystarczający okres czasu, aby nauczyć się płynnie mówić oraz opanować podstawy hiszpańskiej gramatyki. Wiele osób przyznaje, że język hiszpański jest łatwiejszy do opanowania niż język angielski, nie wspominając o francuskim, który uchodzi za bardzo trudny. Hiszpański to język łatwo przyswajalny, dzięki mało skomplikowanej gramatyce oraz melodyjności. Większość popularnych zwrotów komunikacyjnych jest bardzo łatwych do zapamiętania nawet przez osoby, nie posiadające jakichś szczególnych zdolności językowych.

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Najlepsze szkoły języka hiszpańskiego

Język hiszpański ma ścisły związek z kulturą tego kraju. Mówi się o nim,  że to język stworzony do wyrażania uczuć, futbolu oraz pysznego jedzenia. Dlatego najlepiej wybrać instytut lub szkołę hiszpańskiego, która przybliża od razu sposób życia mieszkańców oraz całą kulturę Hiszpanii.

Najbardziej efektywne będą małe grupy do nauki lub kursy indywidualne. Hiszpańscy lektorzy zazwyczaj są temperamentni oraz zabawni, dlatego rzadko kiedy narzeka się na nudę podczas zajęć. Bardzo ważne są regularne konwersacje, które są doskonałym sposobem na doskonalenie mowy hiszpańskiej. Lektorzy na ogół pochodzą z różnych regionów Hiszpanii, bowiem ważne jest, aby słuchacze mieli okazję poznać różne dialekty oraz rodzaje wymowy.

Egzaminy DELE

Certyfikaty z języka hiszpańskiego DELE są na chwilę obecną jedynym oficjalnym dokumentem potwierdzającym znajomość języka hiszpańskiego jako języka obcego. Sygnowane przez Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii, są uznawane przez firmy, uniwersytety oraz pozostałe placówki kulturalno-oświatowe . W Polsce organizatorem egzaminów DELE zajmuje się Instytut Cervantesa.

W zależności od stopnia zaawansowania, można przystąpić do jednego z poniższych egzaminów. Nie wiesz który poziom będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni? Możesz samodzielnie oszacować stopień zaawansowania. Linki przekierują cię do hiszpańskiej strony Instytutu Cervantesa i umożliwią ściągnięcie ubiegłorocznych testów DELE z każdego poziomu.

Apto (zdany) i no apto (nie zdany)

Ceny egzaminów są różne i w zależności od poziomu mieszczą się w przedziale: 359 – 635 zlotych.

Do egzaminu może przystąpić każdy, niezależnie od tego, czy wcześniej odbył kurs przygotowawczy, czy też nie. Nie ma konieczności przystępowania do każdego egzaminu z osobna i zdawania ich po kolei. Na wyniki egzaminów, podobnie jak w przypadku egzaminów z języka włoskiego, czeka się około 3 miesięcy. W nocie końcowej, oprócz punktów, otrzymujemy informację czy zaliczyliśmy egzamin – apto, czy też trzeba będzie go powtórzyć (no apto).