Kursy maturalne

kursy maturalne

Jak przygotować się do matury z języka?

Matura z angielskiego lub z innego języka obcego? Nie ma się czego obawiać, wystarczy wybrać odpowiednią szkołę językową, która spełni nasze oczekiwania i skutecznie przygotuje do egzaminu dojrzałości. Najlepiej wybrać taką, która kursy maturalne ma w swojej ofercie i przygotowuje zarówno do matury rozszerzonej z języka obcego, jak również do matury podstawowej.

Kursy przygotowujące do matury

Kurs przygotowujący do matury z angielskiego to jedna z najpopularniejszych inwestycji, która procentuje w przyszłości. Arkusze maturalne wyznaczają tematykę zajęć, a doświadczeni lektorzy dokładają wszelkich starań, aby maturzysta był przygotowany na czas. To jedyny kurs, który trzeba zacząć odpowiednio wcześnie, tak aby wyrobić się przed datą matury, która jest zawsze w maju. W większości szkoł językowych rozpoczyna się on na początku jesieni i trwa aż do końca kwietnia.Jeśli uczeń rozpocznie naukę w tym terminie, w zupełności wystarczą mu lekcje 2 razy w tygodniu po 90 minut. A jest co powtarzać – matura podstawowa, matura rozszerzona, część ustna i część pisemna to stałe elementy, jeśli chodzi o egzamin dojrzałości.

Lekcje grupowe czy indywidualne?

Matura z języka obcego ma to do siebie, że przygotowujemy się do niej wg pewnego ustalonego wcześniej schematu, mamy dostęp do arkuszy maturalnych oraz korzystamy z dedykowanych podręczników. Nie ma tu zatem miejsca na większą fantazję, jedyne co można to dopasować technikę nauki do ucznia. Wybór formy nauki oraz grupy zależy od poziomu zaawansowania przyszłego maturzysty. Jeśli chcemy tylko powtórzyć materiał, bo do tej pory nie mieliśmy jakichś problemów z angielskim, nauka w grupach 4-7 osobowych powinna w zupełności wystarczyć. Jeśli czujemy, że nasza znajomość języka pozostawia wiele do życzenia, to moment kiedy warto wziąć pod uwagę zajęcia indywidualne z lektorem.

Kursy maturalne - na co zwrócić uwagę?

To program z zakresu general English,  przygotowujący do zdania matury na dwóch poziomach: rozszerzonym oraz podstawowym. Każdy kurs maturalny powinien być oparty o aktualne podręczniki, napisane według wytycznych MEN.

Podczas kursu powinien zostać przeprowadzony próbny egzamin maturalny, w którym maturzyści nie tyle poznają swoje umiejętności, ale przede wszystkim zapoznają się z jego formą oraz przebiegiem. Na maturze właściwej, będą dokładnie znali przebieg całego egzaminu, co pozwoli im uniknąć niepotrzebnej straty czasu oraz zminimalizuje stres. Warto, aby podczas kursu nie zabrakło ćwiczeń na podstawie matur z poprzednich lat – opracowanie autentycznych testów maturalnych z kilku lat wstecz to gwarancja sukcesu.  Większość szkół gwarantuje zwrot pieniędzy za kurs, w przypadku niezdania egzaminu próbnego.

Warto zwrócić uwagę na to, czy szkoła zapewnia bezpłatne konsultacje podczas trwania kursu maturalnego oraz czy zapewnia wsparcie internetowe. To ważne, aby na bieżąco rozwiązywać wątpliwości oraz systematycznie ćwiczyć według wskazówek mentora.

Ranking kursów maturalnych

Poniżej przedstawiamy ranking kursów maturalnych. Sprawdź szkoły jęzkowe, które najlepiej przygotowują do matury. 

Szkoła

Zalety

Ranking

Strona WWW

1. Fluentbe

Fluentbe
  • Lektorzy z całego świata
  • Świetne opinie
  • Przyjazne zasady
95%

2. English For You

English For You
  • System dualny
  • Zajęcia online 
  • 20 lat na rynku
93%

3. British Council

  • Renoma 
  • Eksperci od angielskiego
  • Dobre lokalizacje
80%

Jaki kurs maturalny z angielskiego możecie mi polecić?

Kursy maturalne z języka angielskiego – najbardziej interesujące są w tej kwestii opinie użytkowników. Czy cena kursu maturalnego przekłada się na jego jakość? Jaka szkoła oferuje najlepszy pakiet maturalny i daje gwarancję na zdanie matury z angielskiego? W internecie aż roi się od tego typu zapytań i wątków dyskusyjnych. Z racji tego, że kursy maturalne są popularne,  rozmaite fora internetowe oraz blogi pękają w szwach od opinii, mniej lub bardziej zadowolonych, kursantów. Warto je przeglądać, zadawać pytania, brać udział w dyskusjach. Poniżej, przytoczyliśmy kilka różnych – być może naprowadzą was na trop, czego oczekiwać od kursu i z usług jakiej szkoły językowej skorzystać.

 

Opinie studentów z różnych szkoł językowych:

Zajęcia w „Lincolnie” idealnie trafiły w moje indywidualne potrzeby. Rozpoczęłam swój pierwszy kurs języka angielskiego na poziomie PRE-CEA (B2/C1) i jestem bardzo zadowolona. Zajęcia są ciekawe oraz odbywają się w miłej atmosferze. Za każdym razem przygotowywane są dla nas dodatkowe materiały poszerzające naszą wiedzę.
Joanna Marcinowska
Mój brat chodzil do British School, 2 razy w tygodniu po 90 minut. Koszt cos okolo 1000zl za semestr. Byl zadowolony, lektorzy zaangażowani. Miał nawet kilka spotkań poza tą pulą 90 minut, gdy powiedział lektorowi, że chciałby mówić bardziej płynnie. Ja chodzilam do Berlitza, super szkola, ale strasznie drogo ( placiłam ok.400zl za miesiac, a troche czasu minęło). Dużo się tam nauczylam, szkoda tylko, że tak krotko chodzilam
mad86
Profi Lingua - chodziłam 2 lata, najtańsza szkoła jaką znalazłam - ok. 850 zł za semestr, zajęcia 2 razy w tyg po 80 min. Nie polecam, polega to na "odbębnieniu" zajęć, niewiele się z nich wynosi. Ja chodziłam w Warszawie, być może w innych placówkach jest lepiej, ale wątpię. Generalnie szkoła nastawiona na ilość a nie jakość.
Goosiaa
CAE jest znacznie trudniejsze niz matura rozszerzona. W British Council dobrze uczą, ale strasznie wysoko cenią swoje usługi. Jak masz kase, to idź smiało.
Bednar87

Jak się przygotować do matury z angielskiego?

Język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym zdawanym na maturze. Dlatego też w sieci jest pełno dobrych rad, jak się do niego przygotować. Owszem, można wykupić kurs w szkole językowej, ale co zrobić, jeśli kogoś zwyczajnie nie stać na taki wydatek? Oczywiście, najgorszą rzeczą jaką można zrobić to tkwić bezczynnie i rozpaczać. Tymczasem, jest wiele innych możliwości, które zagwarantują skuteczne przygotowanie do matury z angielskiego i warto się z nimi zapoznać.sieci można znaleźć darmowe kursy angielskiego, które przygotowują do matury, są całe blogi poświęcone temu zagadnieniu, prowadzone przez doświadczonych pedagogów lub uczniów z zacięciem pedagogicznym. W większości domów kultury w miastach odbywają się tego typu zajęcia całkowicie za darmo, lub za symboliczną opłatą. Warto się przejść po tego typu placówkach i popytać. Za pomocą aplikacji typu meetup, w większych miastach, uczniowie sami organizują się na spotkania, na których powtarzają do matury z angielskiego. Jest to przyjemny sposób na powtarzanie materiału oraz zawarcie nowych znajomości z rówieśnikami.

Matura przez Facebook

Grupy na Fb dla maturzystów również mogą wiele dobrego wnieść do naszej nauki do matury. Informują na bieżąco o różnych akcjach dla maturzystów oraz można w nich liczyć na pomoc przy rozwiązywaniu zadań z matury, kiedy utkniemy przy jakimś zadaniu lub nie rozumiemy dlaczego ta odpowiedź ma być poprawna. Dla tych, którzy nie lubią odrywać się do komputera są oferowane także kursy powtórkowe do matury z angielskiego przez Skype. Z pewnością kosztują one mniej niż kursy w szkole językowej, a można w nich także poćwiczyć konwersacje oraz przygotować się do matury ustnej z angielskiego. I to bez uciążliwych dojazdów oraz bez wychodzenia z domu. 

Warto też trzymać się kilku, z pozoru banalnych zasad, ale z racji tego, że są istotne, postanowiliśmy je przypomnieć w tym miejscu. 

Nauka do matury - porady

Słuchaj angielskiego przy każdej możliwej okazji

Nie ma nic przyjemniejszego niż słuchanie radia w oryginale i oglądanie serialów na Netflixie bez lektora. Da się połączyć przyjemne z pożytecznym? Oczywiście! A krótka wzmianka o tym, co usłyszałeś ostatnio w BBC Radio na pewno pomoże podczas egzaminu.

Czytaj na głos

To bardzo ważne, jeśli chodzi o ćwiczenie akcentu oraz śmiałość w wyrażaniu własnych myśli w obcym języku. Bardzo ważne jest osłuchanie się z własnym głosem oraz “rozruszanie” języka angielskiego. Nie masz zbyt wielu możliwości posługiwania się językiem angielskim w domu? Twórz takie sytuacje sobie sam, wynajdując w internecie blogi, strony magazynów takich, jak: New York Times lub The Guardian, sięgaj po ulubione książki lub gazety po angielsku. Z pewnością zaprocentuje to większą swobodą podczas ustnej matury z angielskiego.

Pamiętaj o fiszkach 

To bardzo przystępna forma nauki, spisywanie na karteczkach pojęć anglojęzycznych, które sprawiają ci trudność. Możesz zanotować też kilka uniwersalnych zdań, które wykorzystasz, gdy podczas egzaminu zapadnie niezręczna cisza, a ty będziesz chciał pozbierać myśli. Zdania wypowiedzianie na spokojnie, piękną angielszczyzną zrobią nie lada wrażenie na egzaminatorach.  

Ucz się systematycznie

Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. W jeden wieczór nie przyswoisz całego materiału maturalnego! Eksperci twierdzą, że nerwowa powtórka na dzień przed matura jest niczym innym, jak stratą czasu oraz niewyspaniem w dniu egzaminu. Ważna jest systematyczność i wytrwałość. Nie warto też się przemęczać, zachowanie umiaru jest najlepszą strategią przed maturą.

Pamiętaj o różnorodności 

Angielski daje wiele możliwości nauki. Nie daj się zabić monotonii – odmieniaj sobie metody nauki i nie popadaj w rutynę. Inaczej, grozi ci przyśnięcie nad testami 🙂 Rób zadania z arkuszy próbnych, rozwiązuj quizy z najczęstszymi błędami z matury z angielskiego, czytaj dedykowane podręczniki, spisuj fiszki i rób notatki oraz mapy myśli, ale z umiarem.Nie liczy się ilość, ale jakość kontaktu z językiem. Im wcześniej zaczniesz powtórki materiału, tym więcej zabawy możesz mieć z nauką. A w nagrodę serial – oczywiście w oryginale, jeśli się da to też z angielskimi napisami.