Niemiecki

Kurs niemieckiego

Język niemiecki to drugi, zaraz po angielskim, popularny język obcy w Polsce. Na co zwracać uwagę? Który kurs języka niemieckiego wybrać? Poradzimy ci, jak dokonać optymalnego wyboru kursu języka niemieckiego. Możesz być pewien, że kierując się poniższymi zasadami, dokonasz najlepszego wyboru szkoły językowej.

kurs niemieckiego

Najlepsze szkoły niemieckiego w Polsce

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych szkół języka niemieckiego w Polsce. Sprawdź, które szkoły są godne polecenia zanim wybierzesz kurs niemieckiego dla siebie. 

Ranking szkół niemieckiego w Polsce

Szkoła

Zalety

Ranking

Strona WWW

Instytut Goethego

  • Doświadczenie
  • Renoma 
  • Wysoka jakość
93%

Instytut Austriacki

  • Wysoki standard
  • Uznana szkoła
  • Lektorzy 
88%

Lincoln

  • 15 lat na rynku
  • Atrakcyjna cena
  • Szeroka oferta
85%

Niemiecki dla dzieci

Dzieci najlepiej i najbardziej efektywnie uczą się poprzez zabawę. Kursów dla dzieci najwięcej jest dla 3-7 latków. Najczęściej stosowana metoda nauki niemieckiego to metoda bezpośrednia. Lektor zadaje pytanie w języku niemieckim, a dziecko na nie odpowiada.

Dzieci mają zdolność rozwoju językowego w mowie, dlatego też ten typ nauki jest najczęściej stosowany niezależnie od nazwy szkoły. Zajęcia są wzbogacone o elementy zabawy oraz ćwiczeń ruchowo-muzycznych, dlatego też możemy być pewni, że nawet najbardziej ruchliwy maluch będzie w stanie się skupić i przyswoić daną dawkę wiedzy. Tematy, słownictwo oraz pytania są dopasowane do wieku dzieci.

Program nauki niemieckiego jest tak skonstruowany, że pozwala osiągnąć doskonałe wyniki, w stosunkowo krótkim czasie. Nauka niemieckiego to na ogół: porządek, precyzja i profesjonalizm. Zanim wybierzecie odpowiednią szkołę, poznajcie metody oraz dokładny program zajęć.

Ranking szkół języka niemieckiego

Przed wyborem odpowiedniej szkoły należy śledzić na bieżąco rankingi. Nie zadowala cię opinia na temat szkoły? Nic straconego, szkół jest na tyle, że z pewnością znajdziesz inną, która zaspokoi twoje potrzeby. Na rynku jest wybór zarówno szkół językowych, jak i lektorów. Przede wszystkim jednak, szkoła niemieckiego, musi spełniać twoje oczekiwania – zanim przejrzysz rankingi, zastanów się co chcesz osiągnąć i po co ci się ma przydać język niemiecki. Regularnie przeglądaj miesięczne rankingi kursów niemieckiego lub rankingi najlepszych szkół językowych.

Metody nauki języka niemieckiego

Jak uczyć się niemieckiego, aby to była nauka skuteczna? Można stosować te same metody, co przy nauce języka angielskiego (link), ale też można posłużyć się nieco bardziej niekonwencjonalnymi metodami. Wzięte z for internetowych oraz blogów osób, uczących się języka niemieckiego, mogą z początku wydać się banalne, ale ich pomysłodawcy zapewniają, że przyczyniły się do ich sukcesu, jeśli chodzi o naukę niemieckiego.

Kurs niemieckiego - Metoda Kaizen

Metoda Kaizen – systematycznie, małymi kroczkami, ale codziennie. To metoda, która przypadnie do gustu miłośnikom porządku oraz rutyny. Nauka w małych ilościach, ale za to regularna to najbardziej skuteczna metoda odnośnie nauki jakiegokolwiek języka. Sprawdzanie w słowniku na bieżąco nurtujących nas słówek ułatwia ich zapamiętywanie.

Mapa myśli

Mapy myśli – prowadzenie zeszytu z notatkami, które stopniowo rozbudowujemy o coraz to bardziej szczegółowe słownictwo. Może to być tematycznie – np. wizyta w parku, czy na placu zabaw zaowocuje mapą myśli. Tak samo z wycieczkami oraz wyjściami do miasta. Idealna metoda dla osób, które naukę języka wiążą z przyjemnościami dnia codziennego i są wzrokowcami – uczą się przez zapisywanie i rysowanie obrazków. Mapy myśli są idealne dla osób kreatywnych!

Otaczanie się językiem

Otaczanie się jezykiem – brzmi banalnie, ale wbrew pozorom to bardzo ważne, jak nie najważniejsze w nauce języka obcego. Bez pasji nie ma nauki! Obejrzenie choć raz dziennie wiadomości na RTL7, łącznie z prognozą pogody gwarantuje ci regularne obcowanie z niemieckim w jego najczystszej postaci. Zmiana języka na Facebooku na niemiecki, tak samo na innych urządzeniach, z którymi nie rozstajemy się na krok – np. aplikacjach na Smartfona, to nie tylko dobra zabawa, ale też wyzwanie, które w prosty sposób pozwoli ci opanować praktyczne słownictwo. Oklejanie otaczających nas przedmiotów karteczkami z nazwą po niemiecku (metoda, która może drażnić pedantów, bo karteczki odklejają się i latają po całym domu).

Lesen, lesen und noch einmal sprechen

Lesen, lesen und noch einmal sprechen – Metoda dla bardziej zaawansowanych uczniów niemieckiego.  Bardzo skuteczna, dlatego też wydaje się warta przytoczenia. Dużo czytać, a następnie choć raz to opowiedzieć własnymi słowami.

Nauka niemieckiego - Metoda 1000 słów

Metoda 1000 słów – to nic innego, jak 1000 najpopularniejszych słów, które wykorzystujemy w rozmowie. Zapomnij o słowach dom, kot i pies. 1000 słów to lista mniej spektakularnych, ale praktycznych słówek, którymi najczęściej posługują się Niemcy w zwykłej konwersacji. Wystarczy je spisać i ułożyć na kartce kilka przykładowych zdań. Po nauczeniu się ich, będziesz mógł prowadzić swobodniejszą rozmowę z każdą niemieckojęzyczną osobą.

Niemiecki - egzaminy i certyfikaty

Certyfikat to pisemne zaświadczenie, świadczące  o znajomości języka niemieckiego, które jest honorowane nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jakie egzaminy zatem warto zdawać, aby certyfikat przydał nam się w przyszłości? Najbardziej wiarygodnym źródłem, jeśli chodzi o tego typu informacje z niemieckiego jest Goethe-Institut, oferujący egzaminie na każdym poziomie zaawansowania. Egzaminy zdane w autoryzowanych placówkach Instytutu odpowiadają poziomom biegłości językowej Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ): od A1 dla początkujących, aż po najwyższy poziom C2. Każdy z tych egzaminów składa się z części pisemnej i ustnej.

Certyfikat dla początkujących. Osoba, która go zda zna proste wyrażenia i potrafi się komunikować najprostszym językiem, używając nieskomplikowanych wypowiedzi. Potrafi forumować pytania oraz udzielać odpowiedzi z zakresu życia prywatnego – opowiedzieć o sobie i swojej rodzinie, prowadzić rozmowę na tematy związane z pogodą, podróżą oraz prostymi zakupami.  Ten egzamin można zdać już po ok. 100 h nauki niemieckiego.

Osoba, która zdała egzamin rozumie większość wypowiedzi związanych z życiem codziennym (rodzina, zakupy, otoczenie, praca). Potrafi uczestniczyć w rozmowie, wymagającej bezpośredniej wymiany zdań na temat związany z życiem codziennym. Proste sytuacje komunikacyjne nie powinny stanowić dla niej problemu, ani być stresujące.

To najpopularniejszy egzamin z niemieckiego na poziomie średnio-zaawansowanym. Zapewnia on swobodną komunikację oraz umiejętność odnalezienia się w sytuacjach, związanych z życiem codziennym. Aby go zaliczyć, trzeba mieć opanowanych ok. 2000 słów oraz znać podstawy gramatyki. Szacuje się, że zdający powinni mieć za sobą 400-600 h nauki niemieckiego.

Egzamin świadczy o tym, że osoba która go zdała rozumie znaczenie wypowiedzi, które dotyczą spraw związanych nie tylko z życiem codziennym, ale także pracą, szkołą oraz czasem wolnym. Potrafi sobie dać radę w większości sytuacji komunikacyjnych i bez problemu buduje spójne wypowiedzi oraz pisemnie wypowiada się na tematy, które leżą w kręgu jej zainteresowań. Z łatwością opowie, zarówno o swoich dotychczasowych doświadczeniach, jak i o planach na przyszłość.

Zdanie egzaminu świadczy o tym, że osoba rozumie znaczenie tekstów złożonych na większość tematów – mniej lub bardziej abstrakcyjnych. Rozumie także dyskusje na tematy techniczne i związane z pracą, z zakresu pożądanej specjalności. Potrafi uczestniczyć w rozmowie, płynnie i spontanicznie budując wypowiedzi. Tematyka, jaką porusza jest szeroka, a słownictwo, którym się posługuje dość szczegółowe. Nie ma problemów z wyrażaniem swojej opinii na dany temat, rozważając wady i zalety.

Osoba, która zdała ten egzamin posiada szeroki zakres słownictwa i rozumie także dłuższe oraz skomplikowane teksty. Umie dostrzec ukryty przekaz i wszelkiego rodzaju metafory ukryte w tekście. Wypowiada się płynnie i bez większego trudu potrafi znaleźć wyszukane sformułowania. Posługuje się skutecznie językiem niemal w każdej sytuacji, zarówno w pracy, jak i w kontaktach towarzyskich.

Zdanie tego egzaminu oznacza, że osoba z łatwością rozumie praktycznie wszystko, co usłyszy, bądź przeczyta. Potrafi streszczać rozmaite informacje, w spójny sposób powtarzając tezy oraz udzielać wyczerpujących wyjaśnień na dany temat. Umie wychwycić niuanse w wypowiedziach innych oraz ukryte znaczenia nawet w najbardziej złożonych tekstach.

To egzamin na poziomie zaawansowanym, który jest akceptowany przez wszystkie uczelnie w Niemczech. Nie kończy się certyfikatem, ale dyplomem. Obejmuje poziomy od B2 do C1. Zdany w każdej części na poziomie 4 TestDaF umożliwia podjęcie studiów w Niemczech, na niemal wszystkich kierunkach. Jest uznawany w międzynarodowych kontaktach naukowych oraz zawodach akademickich.