Obozy Językowe 2023

Obozy Jezykowe

Obozy językowe to jedna z najpopularniejszych i zarazem najprzyjemniejszych form nauki języka obcego. To wakacje połączone z praktyczną nauką języka, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Z roku na rok oferta obozów językowych jest coraz bogatsza, a firmy organizujące tego typu wyjazdy, prześcigają się w atrakcyjności ofert oraz promocji cenowych. Zakwaterowanie staje się coraz bardziej atrakcyjne. W 2019 roku najbardziej popularnymi miejscami okazały się: Malta, Anglia oraz USA. W 2020/21 wróciło zainteresowanie obozami językowymi organizowanymi na terenie Polski. Górskie obozy językowe, obozy językowe nad morzem lub nauka angielskiego na Mazurach to obecnie najbardziej chodliwe hasła wyszukiwane w internecie.

Oprócz wyjazdów językowych ostatnio zaczęły pojawiać się możliwości kursów na dedykowanych platformach językowych. Berlitz wprowadził MyBerlitz, która umożliwia połączenie z każdego urządzenia moblilnego. Pojawiły się także sesje coachingowe 1:1 z lektorem, które umożliwiają samodzielną naukę online.

Na pojawienie się takich alternatywnych form nauki online wpłynęła pandemia. Kolonie językowe w klasycznym wydaniu stały się jednak znów popularne, bowiem dawały możliwość zrealizowania bonu turystycznego. 

Obozy językowe dla dzieci - 2023

Dzieci uczą się poprzez zabawę, dlatego obozy językowe to dla nich doskonałe połączenie nauki języka angielskiego z przyjemnym spędzaniem czasu. To także pierwszy poważny krok w drodze do samodzielności. Wakacyjne obozy językowe z angielskim cieszą się największym zainteresowaniem. Dlatego też większość ofert jest skonstruowana w oparciu o angielski. Najczęściej miejscem docelowym jest też jeden z kraków anglojęzycznych lub Polska.

Obóz z językiem angielskim nad polskim morzem? Nie ma nic przyjemniejszego. To nauka języka obcego połączona z plażowaniem! Na tego typu wyjazdy można wysyłać dzieci już od 7 roku życia, pod warunkiem, że pozostałe wakacyjne atrakcje będą dopasowane do jego wieku.  To idealna okazja na wypoczynek, a przy okazji szkolimy u dziecka umiejętności językowe.

Naukę języka angielskiego dla młodzieży

Kolonie językowe to najczęściej wybierana opcja wśród młodzieży, dlatego w tym przedziale wiekowym oferta jest najbogatsza. Ogranizowane w różnych krajach, pozwalają nie tylko na skuteczną naukę języka, ale także uczą samodzielności i zaradności. Kursy językowe organizowane są w różnych przedziałach czasowych od 10 dni, aż do 8 tygodni. Warto rozsądnie wybrać miejsce zakwaterowania, aby zafundować dziecku niezapomniane wakacje. Pobyt na Malcie, w Londynie, czy słonecznej Kalofornii to niezapomniane przeżycie oraz możliwość zwiedzenia wielu krajów. Obozy językowe dla młodzieży są coraz atrakcyjniejsze. Wybór kraju zależy od wieku dziecka oraz zasobności naszego portfela. To nie tylko spotkania z native speakerami, możliwość podejścia w późniejszym czasie do egzaminów językowych, to w większości przypadków całkiem fajna oferta wypoczynkowa, prawdziwe wakacje, uzgledniająca nie tylko naukę, ale także zajęcia sportowe. Często taki wyjazd to nie tylko wyjazd z jednym językiem obcym. Obok angielskiego pojawia się coraz częściej hiszpański lub niemiecki. W 2021 obozy językowe dla dzieci w Bieszczadach, w górach, na Mazurach oraz nad morzem wróciły ze wzmożoną siłą. Dostosowane ośrodki, zajęcia w języku obcym, w reżimie sanitarnym oraz bony turystyczne zachęciły młodzież do tego typu aktywności na terenie kraju. 

Kursy językowe w dobie koronawirusa

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy wysyłanie dzieci na obozy młodzieżowe w 2021 ma sens. Czy te obozy mają szansę się odbyć i nie zostaną odwołane z powodu Covid-19? Patrząc z perspektywy roku 2020 oczywiście takie obawy są uzasadnione.  Natomiast 2021 rok przyniósł powody do optymizmu. Szeroka skala szczepień oraz lepsza wiedza lekarzy na temat koronawirusa zaprocentowała. Dodatkowo, nawet w 2020 roku lato przyniosło zdecydowany spadek zachorowań. W 2021 mieliśmy i dalej mamy możliwość szczepienia niemalże dla wszystkich, dlatego obawy tego typu wyjazdów są coraz mniejsze. Izolacja sprawiła, że bardzo chcemy wyjeżdżać na wypoczynek z dala od domu i ciężko o wolne miejsca w przypadku większości obozów językowych. Dla tych, którzy polubili się ze zdalną nauką i życiem nomada cyfrowego, szkoły stworzyły platformy do samodzielnej nauki online. Kurs angielskiego można odbyć w każdym zakątku świata. Chyba w każdej szkole językowej jest teraz oferta kursu online. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie mobline i zaintstalować odpowiednią aplikację.  Zarówno rodzice jak i same szkoły językowe organizujące obozy 2021/22 mogą patrzeć na najbliższy czas z optymizmem. 

Obozy językowe za granicą - 2023

Obozy językowe za granicą to obecnie najpopularniejsza z form nauki języka obcego. Można poznać native speakerów z całego świata, nawiązać znajomości z innymi studentami, sprawdzić poziom angielskiego w międzynarodowym towarzystwie. Pozwala nie tylko na skuteczną naukę, ale także daje możliwość radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Uczestnik takiego obozu językowego uczy się sztuki konwersacji, odpowiedniego akcentu oraz obyczajów panujących w danym kraju. Obozy zagraniczne są najpopularniejsze wśród uczniów szkoł podstawowych, młodzieży oraz dorosłych.
Obozy Językowe Malta

Obozy na Malcie

Malta jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na obozy językowe. Jej popularność rośnie z roku na rok, a chętnych na teg typu wyjazdy edukacyjne przybywa. Kursy organizowane są zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i w trakcie roku szkolnego. Jest organizowany przez grupy szkolne oraz indywidualnie. Pobyt na tej słonecznej wyspie gwarantuje niezapomniane wrażenia oraz skuteczną naukę angielskiego. Ceny, w porównaniu z innymi europejskimi kurortami są całkiem przystępne. Na dodatek większość Maltańczyków mówi po angielsku. Przed wysłaniem dziecka na obóz językowy na Malcie warto jednak zwrócić uwagę na to, kto prowadzi zajęcia. O ile lokalni mieszkańcy mówią dobrze po angielsku, to jednak nie jest to level native speaker. Wysyłając dziecko na obóz językowy płacimy całkiem sporo. Warto więc upewnić się, że zajęcia prowadzone będą przez native speakera z anglojęzycznego kraju jak Anglia czy USA. Jeśli już upewnimy się co do standardu prowadzonych zajęć Malta jest dobrym kierunkiem. Hotele na wyspie są bardzo przyzwoite. Wyżywienie również jest dobre. Co prawda Maltańczycy mimo położenia nie są ekspertami od owoców morza, jednak mimo to jedzienie jest smaczne i raczej zdrowe. Dbajmy też o to, aby termin obozu językowego nie wypadł w najbardziej upalne miesiące. 2 tygodniowy pobyt w afrykańskim upale nie sprzyja bynajmniej przyswajaniu wiedzy.  Ceny obozów językowych na Malcie są zróżnicowane i zależą od standardu hotelu. Tydzień obozu można wykupić już od niecałych 3,000 zł. 

Obozy w Anglii

Wielka Brytania oferuje prawdziwe bogactwo wyjazdów językowych. Do wyboru mamy tutaj podróże do największych miast na Wyspach jak Londyn czy Liverpool. Dla osób preferujacych ciszę warto rozważyć miasta uniwersyteckie jak Cambridge lub Oxford.

Zwiedzanie Londynu to absolutna podstawa wśród osób myślących poważnie o nauce angielskiego. W Wielkiej Brytanii jest organizowana największa liczba kursów: intensywne, specjalistyczne, ogólne, standartowe i specjalistyczne. Dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy – każdy znajdzie dla siebie odpowiedni rodzaj obozu językowego, dopasowany do jego oczekiwań i preferencji. 

Niebywałym atutem obozów językowych w Anglii jest możliwość obcowania z językiem na codzień. Lekcje z native speakerem, który doskonale mówi po angielsku to normalka. Natomiast możliwość wyjścia na spacer czy do sklepu i dodatkowe ćwiczenie języka to już super dodatek. Dodatek, którego nie doświadczymy wybierając obozy językowe na Malcie czy w Hiszpanii.

Najtańsze obozy językowe w Anglii możemy dostać za około 2500 – 3000 zł za tydzień lub 9 dni. Przy takich cenach mówimy jednak o wyjeździe autokarem i to najczęściej do większych miast. No ale kto by nie chciał obejrzeć przy okazji zaczarowane zakamarki Londynu. Obozy w bardziej prestiżowych lokalizacjach jak Cambridge to już wyższy koszt. Dodatkowym kosztem są też oczywiście obozy z przeletem zamiast podróży autokarem. Przy dwutygodniowym obozie z przelotem mówimy o koszcie około 8000 – 9000 zł.

Obozy w USA

Wakacyjny obóz językowy z native speakerami z całego świata, w Stanach Zjednoczonych, kusi atrakcyjnością oferty. Bo czy jest coś piękniejszego niż nauka oraz plażowanie w słonecznej Kalifornii? Jeśli zatem myślisz o dłuższym pobycie w obcym kraju, wybór USA będzie najbardziej optymalny. Kursy miesięczne lub nawet 4 miesięczne zagwarantują ci doskonałe efekty oraz umiejętność radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach. 

W USA najpopularniejsze wyjazdy językowe odbywają się w Nowym Jorku, Los Angeles oraz na Florydzie. To nie tylko okazja do nawiązania nowych przyjaźni, ale też intensywne rozwijanie umiejętności językowych. Są to idealne miejsca dla osób, które chcą nauczyć się języka z amerykańskim akcentem. Jak wiadomo, angielski jest zupełnie inny w USA niż w Wielkiej Brytanii. Nam Polakom, przyzwyczajonym do amerykańskich filmów i seriali, o wiele łatwiej zrozumieć właśnie ludzi z USA.

Jeśli chcemy rozwijać właśnie ten typ akcentu wyjazd na obóz językowy do Ameryki będzie bardzo przydatny.

Z racji sporej odległości raczej trudno spotkać obozy krótsze niz 3-4 tygodnie. Przy obozach miesięcznych lub dłuższych, ceny wiele nie różnią się od kosztów obozu w Wielkiej Brytanii.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że dystans do USA jest spory. Nie polecamy więc wysyłania tam mniejszych dzieci, które jadą na kurs językowy pierwszy raz. Lepiej na pierwszy ogień wysłać takie dzieciaki do Hiszpanii czy Anglii. Wtedy i rodzice będą spokojniejsi, a dzieci i tak swoje się nauczą.

Obozy Językowe w USA

Obozy w Hiszpanii

Hiszpania kojarzy się przede wszystkim z kursami języka hiszpańskiego. Jest to bardzo popularny język na świecie. Polacy, jednak do tego kraju równie często udają się uczyć języka angielskiego. Z racji tego, że jest to miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie o organizację obozów językowych jest zdecydowanie łatwiej niż innych miejscach. W Hiszpanii łatwo o native-speakers jak i dobre hotele. Hest to więc idealne miejsce do nauki nie tylko hiszpańskiego i angielskiego.  

Najpopularniejsze kraje na obozy zagraniczne – wyjazdy na obozy językowe

Malta 30%
Wielka Brytania 26%
Hiszpania 22%
Irlandia 20%
USA 14%

Obozy językowe w Polsce

Nie musisz wcale wyjeżdżać za granicę, by nauczyć się dobrze języka obcego. Obozy językowe dla młodzieży są organizowane także w Polsce. Prowadzą je doświadczeni native speakers i wykwalifikowana kadra specjalistów, która zapewni ci osiągnięcie naprawdę dobrych efektów, w stosunkowo krótkim czasie. Obozy językowe nad morzem, na Mazurach oraz w górach to gwarancja nie tylko dobrej zabawy, ale także spędzenia wyjątkowego czasu, w obcojęzycznym towarzystwie. Oferta tego typu obozów językowych również jest bardzo atrakcyjna i masz możliwość wyboru nie tylko atrakcyjnych miejsc, ale także skutecznych oraz innowacyjnych metod nauczania języka obcego.

Obozy w Krakowie

Kraków jako miasto akademickie jest wręcz liderem w organizowaniu obozów językowych. Szkoły prześcigają się w atrakcyjnych ofertach rozmaitych kursów językowych. Największym zainteresowaniem cieszą się obozy dla młodzieży i studentów, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że wakacje to idealny moment na intensywny kurs języka angielskiego, niemieckiego, bądź hiszpańskiego.

Obozy w Warszawie

Warszawa, podobnie jak Kraków, ma wyjątkowo bogatą ofertę wakacyjnych obozów językowych. Organizowane są dla każdego przedziału wiekowego. Można wybierać spośród ofert na terenie miasta, znajdziemy również wiele ciekawych opcji zagranicznych, z wylotem z Warszawy. 

Gdańsk, Zakopane, Poznań, Wrocław i inne miejsca

Pozostałe większe miasta wcale nie pozostają w tyle, jeśli chodzi o obozy językowe. Dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów jest naprawdę wiele możliwości. Skuteczne metody gwarantują pełny sukces zarówno zaawansowanym, jak i początkującym. Nic tylko wybierać! Aby ułatwić proces decyzyjny, staramy się nieustannie aktualizować nasz ranking.  Obozy językowe organizowane w,  innym niż nasze miejsce zamieszkania, mieście pozwalają nie tylko na naukę, ale także na poznanie wielu pięknych zakątków naszego kraju. Organizowane różnego rodzaju gry terenowe powodują, że mamy możliwość poznania nowych ludzi, a sama nauka jest nie tylko skuteczna, ale także przyjemna. 

Obozy językowe - ranking szkół

Instytut GAMA

Szkoła Empik

British Council

Native Speaker

Dzieci

Od 9 lat

Od 4 lat

Od 6 lat

Certyfikaty

Wybór obozu językowego, który spełni nasze oczekiwania to nie lada wyzwanie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji, przygotowaliśmy ranking szkół, organizujących obozy językowe. Braliśmy pod uwagę najczęściej wybierane placówki, liczbę absolwentów oraz poziom zdawalności końcowych egzaminów z danego języka. 

Szkoła Bell - Instytut Języka Angielskiego GAMA 

Instytut Języka Angielskiego GAMA (dawniej Gama-Bell) to jedna z najpopularniejszych szkół językowych w Krakowie. Jej słuchacze mogą pochwalić się znakomitymi wynikami na międzynarodowych egzaminach Cambridge FCE, CAE, CPE. Wszystkie te egzaminy można zdawać w centrum egzaminacyjnym na terenie szkoły. Jest to pierwsza szkoła w Krakowie z certyfikowanym znakiem jakości. Szkoła GAMA (Bell) zajmuje się także organizowaniem obozów językowych na terenie Wielkiej Brytanii. 

Szkoła Empik - empik school

Sieć szkół językowych Empik – empik school ma bogatą ofertę, dopasowaną zapotrzebowania na rynku. Szkoła organizuje naukę języka już dla 4-latków! Warsztaty wakacyjne z Disney English to opcja, która może być bardzo atrakcyjna dla dzieci. Językowy expres wakacyjny, czy letnie orzeźwienie to z kolei, wakacyjne oferty dla młodzieży i dojrzałych. Empik oferuje bezpłatne lekcje pokazowe oraz ma sporo promocji, które należy śledzić na bieżąco. 

British Council Polska

British Council Polska – to nie tylko skuteczni native speakerzy, ale także wysoki poziom poprawnej gramatyki. Szkoła oferuje naprawdę szeroką ofertę nauki języka angielskiego – dla najmłodszych, dla dzieci 6-11 lat, dla młodzieży 12-17 lat oraz dla dorosłych.  Propozycją wartą polecenia jest także angielski biznesowy, kursy IELTS oraz angielski konwersacyjny. 

Berlitz Language Centre - Malta

Szkoła Bertlitz to jedna z najbardziej doświadczonych szkół prowadzących obozy językowe. Zajęcia prowadzi metodą wymyśloną przez Maximiliana Berlitza w 1878 roku. Atutem szkoły są lektorzy. Zawsze są nimi native speakers, których angielski jest językiem ojczystym.

Szkoła ma bardzo szeroką ofertę obozów językowych na Malcie. Proponuje obozy o różnych stopniu intensywności oraz zróżnicowane ze względu na wiek uczestników.

Ceny obozów językowych

Jak wiele kierunków wyjazdów tak wiele różnych cen obozów językowych. Cena takiego typu nauki języków zależy od wielu czynników. Główne aspekty wpływające na koszty wyjazdów językowych to hotele, przeloty oraz liczba zajęć edukacyjnych. Generalnie taki wyjazd w większości przypadków będzie nieco droższy niż ceny wakacji w danym kraju. Wynika to z faktu, iż poza wakacyjnym wypoczynkiem organizator musi zapewnić profesjonalnych lektorów ze sporą ilością godzin lekcyjnych.  Podając przykładowe ceny tygodniowy obóz językowy w Polsce będzie nas kosztował w granicach dwóch tysięcy złotych. Wyjazd na taki sam okres do Wielkiej Brytanii to już minimum o tysiąc złotych więcej. To jednak i tak niska cena w porównaniu z bardziej atrakcyjnymi kierunkami. O wiele droższe wyjazdy to dwutygodniowe obozy w takich krajach jak Cypr, Hiszpania czy Włochy. Tutaj zapłacimy już minimum 5,000 złotych. Jeszcze więcej kosztować będą wyjazdy do USA czy Austalii. W tym przypadku za dwa tygodnie nauki zapłacimy już grubo ponad 10,000 zł.

Obozy językowe - język angielski

Język angielski to język obcy cieszący się w Polsce największym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi destynacjami są: Wielka Brytania, Malta oraz Szkocja. Wyjazdowe kursy językowe organizowane są przez cały rok, łącznie z okresem wakacyjnym, Jedna ze szkół, która specjalizuje się w wyjazdach do Anglii jest Instytut Języka Angielskiego GAMA.  Poza kierunkami europejskimi dużą popularnością zwłaszcza wśród bardziej zamożnych klientów wieszą się inne kontynenty. Wyjazdy na obozy językowe do RPA, Australii czy Nowej Zelandii to ciągle mały procent turystyki edukacyjnej w Polsce. Jest to jednak zdecydowanie ciekawa opcja. 

Obozy językowe - język hiszpański

Język hiszpański staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Obozy językowe do Hiszpanii cieszą się coraz to większym zainteresowaniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Barcelona, Malaga i Madryt to najczęściej wybierane miasta. Szkoła EF Education First z roku na rok doskonali swoje metody nauczania tak, by uzyskać możliwie najlepszy balans między nauką, a czasem wolnym. 

Obozy językowe - język niemiecki

Kolonie z niemieckim to bardzo często wybierana forma edukacji języka niemieckiego. Głównie popularne wśród młodzieży 16-21 lat. Doświadczenie w organizowaniu obozów językowych tego typu ma chociażby szkoła Sprachcaffe. Uczestnicy tego typu kolonii mają szansę nie tylko na naukę niemieckiego, ale także poznanie niemieckojęzycznych rówieśników, ich gościnności oraz kultury.

Na co zwrócić uwagę wybierając obozy językowe i kolonie?

Wyjazdy językowe to bardzo dobry sposób nauki języków obcych i podnoszenia umiejętności językowych. Zanim zdecydujemy się na wysłanie dziecka na obóz z daną szkoła proponujemy sprawdzić podstawowe informacje. Poniżej punktujemy najważniesze rzeczy, na jakie zwrócić uwagę
  • dojazd uczestników – czy organizator zapewnia dojazd i jeśli tak to w jakim standardzie,
  • zakwaterowanie – jak przy każdym wyjeździe standard zakwaterowania jest bardzo istotny. Z pewnością chcesz aby Twoje dziecko miało zakwaterowanie o przynajmniej solidnym standardzie
  • umiejętności i poziom nauczycieli – sprawdź czy nauczyciele na obozach mają doświadczenie nie tylko z nauką ale też czy wiedzą jak prowadzić grupy młodzieżowe
  • co z zabawą? Sprawdź jaki program ma dany obóz. Czy na terenie kampusu są takie rzeczy jak basen czy na przykład wypożyczalnia rowerów.