Włoski

nauka włoskiego - kurs włoskiego

Szkoły włoskiego

Język włoski jest wdzięczny, melodyjny i ciekawy kulturowo. Gorące Włochy, temperamentni mieszkańcy oraz pyszne jedzenie nieodłącznie przywodzą na myśl książkę “Jedz, módl się i kochaj” oraz jej ekranizację z Julią Roberts w roli głównej. Taka właśnie jest nauka języka włoskiego – obrazowa, kojarząca się z miłymi historyjkami, włoskimi zabytkami oraz pizzą, lodami i pysznym spaghetti. Oczywiście nie może zabraknąć orzeźwiającego espresso o poranku – ten język to nieustanna afirmacja życia oraz istna eksplozja uczuć.

Marzysz o tym, aby odwiedzić Włochy? Zapisz się na kurs włoskiego, a jest duża szansa, że marzenia staną się rzeczywistością. Znajomość języka włoskiego przyda ci się nie tylko w pracy, ale także podczas wakacyjnych wojaży. A kto raz widział Włochy, chce tam ciągle i ciągle wracać. Tak jak i Włochy mają przeróżne oblicza, sam język włoski także.

Szkoły językowe - język włoski

Szkoły językowe oraz Instytut Włoski oferują szeroki wybór kursów języka włoskiego na wszystkich poziomach. Możemy wybierać spośród kursów porannych, jak i wieczorowych – jednym słowem, każdy miłośnik tego melodyjnego języka może znaleźć coś dla siebie.

Kurs włoskiego - I corsi di lingua

Włoski Instytut Kultury w Krakowie oferuje kursy języka włoskiego na każdym poziomie zaawansowania. Oprócz nauki języka Instytut umożliwia zapoznanie się z kulturą oraz historią Włoch.  Kursy semestralne ruszają od października 2018 i trwają do stycznia 2019 roku. Mamy do wyboru kursy dla początkujących i zaawansowanych, zwykłe i intensywne, dla dorosłych, dla dzieci oraz dla firm (kursy specjalistyczne oraz języka włoskiego handlowego).  W instytucie włoskiego jest możliwość zapisów online, zarówno dla osób kontynuujących naukę, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym językiem i są na poziomie dla początkujących – A1.

Osoby chcące kontynuować naukę włoskiego mogą przystąpić do testu poziomującego i na jego podstawie określić swój stopień zaawansowania. Za kursy zwykłe, czyli obejmujące 30h zapłacimy w tym roku ok. 600 zł, a za intensywne czyli 120h, dwa razy więcej czyli 1200 zł. Grupy są od dość kameralne, bowiem liczą sobie od 8 do 15 osób.

wloski - szkoła językowa

Kadr z filmu Jedz, módl się i kochaj z Julią Roberts – Piazza Navona

Włoski w pracy

Na rynku istnieje obecnie wiele firm, które wymagają od swoich pracowników znajomości przynajmniej jednego (innego niż angielski) języka obcego. Świadczy to nie tylko o światowym obyciu, ale także o posiadaniu umiejętności miękkich oraz braku ograniczeń w zakresie logicznego myślenia.  Jak udowodnić, że taką znajomość języka posiadamy?

Najczęściej wymaganym przez pracodawcę dowodem znajomości języka obcego nie jest sama jego perfekcyjna znajomość, ale posiadanie stosownego certyfikatu. W przypadku języka włoskiego, z pomocą przychodzą nam Uniwersytety dla Obcokrajowców w Sienie, Perugii oraz Rzymie, które umożliwiają nam zdanie egzaminu CELI, CLIS lub PLIDA.

Egzaminy CELI, CILS, czy PLIDA?

CELI oraz CILS to międzynarodowe egzaminy z języka włoskiego ogólnego. Jeszcze do niedawna był to najpopularniejsze certyfikaty, istniejące w świadomości wszystkich uczących się języka włoskiego. Teraz doszła do nich jeszcze PLIDA. Który z tych egzaminów będzie najbardziej przydatny? Który jest najłatwiejszy? Czym się między sobą różnią i który daje najwięcej możliwości? Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich.

CELI - Certificato di Cognoscenza della Lingua Italiano

Międzynarodowy certyfikat, potwierdzający znajomość języka włoskiego jako języka obcego. Przeprowadzany jest przez Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii. CELI 5, czyli poziom C2 jest jedynym certyfikatem uznawanym, jeśli osoba ucząca się zamirza zostać nauczycielem lub wykładać na uczelni. Stąd wysoki poziom trudności, jeśli chodzi o ten egzamin. To nie lada wyczyn, zdać egzamin CELI, ale też wielka satysfakcja, jeśli nam się uda. Teksty do czytania ze zrozumieniem są dość trudne i charakteryzują się wyszukanym słownictwem. Testy są konstruowane w taki sposób, że często więcej niż jedna odpowiedź wydaje się poprawna – zatem trzeba być wyczulonym na wszelkiego rodzaju niuanse.

Bardzo ważne jest przygotowanie kandydata – aby zdać egzamin CELI trzeba być przygotowanym właśnie “pod ten egzamin”, co w praktyce oznacza rozwiązanie tony testów z poprzednich lat. W egzaminie CELI jest jeszcze jedno utrudnienie – polecenia są napisane zagmatwanym i trudnym językiem. Trzeba chwilę pomyśleć nad tym, co trzeba w danym zadaniu zrobić i w jaki sposób przedstawić odpowiedź.

CILS - Certificazione di Italiano come Lingua Straniera

Egzamin przeprowadzany przez uniwersytet w Sienie. Ma opinię łatwiejszego niż CELI. Testy przygotowane są odpowiednio do danego poziomu egzaminu, a nawet  niektóre mogą wydawać się łatwiejsze. Teksty do czytania ze zrozumieniem nie są tak wyszukane jak przy testach do CELI, ale wydają się bardziej praktyczne – może to być wywiad z gazety lub artykuł z bieżącego magazynu. Słownictwo jest bardziej przystępne, bo używane na co dzień – zazwyczaj są dialogi, które na ogół łatwiej jest przeczytać i zrozumieć, niż tekst pisany jednym ciągiem. Pytania, niezależnie od poziomu, wydają się mniej podchwytliwe i raczej nie trzeba doszukiwać się żadnych niuansów. W niektórych zadaniach zostajemy wręcz nakierowani na poprawną odpowiedź (w egzaminie CELI nie ma takich ułatwień). W dodatku polecenia do zadań testowych są napisane przystępnym i zrozumiałym językiem.

PLIDA - Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri

PLIDA ma opinię egzaminu mniej znanego niż CELI oraz CLIS. Na chwilę obecną, uchodzi za najłatwiejszy oraz najtańszy. To oficjalny dyplom, uznawany w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), który wydaje Stowarzyszenie Dante Alighieri w porozumieniu z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie.  Stanowi potwierdzenie znajomości języka, które umożliwi studia, a także pracę we Włoszech lub w Polsce. Można się do niego przygotowywać w oparciu o testy oraz materiały do egzaminu CELI, a podczas zdawania wydaje się on bardziej przyjemny i stosunkowo łatwy. Nie oznacza to, że nie jest on wymagający – zadania testowe są przygotowane w taki sposób, że zdający jednocześnie może się dobrze bawić. Ci, którzy go zdali mówią, że ustny egzamin to była dla nich całkiem dobra zabawa.  Egzamin PLIDA charakteryzuje się tym, że nie ma on zadań typu “fill the gap”, czyli uzupełniania luk. Każde z zadań testowych jest dobrze i jasno wytłumaczone, często wypunktowane, a pytania nie są podchwytliwe.

Egzaminy CELI, CILS oraz PLIDA - porady

Jest jedna porada, która jest powtarzana przez większość zdających. Ważne, aby wcześniej zaznajomić się z tym jak dokładnie działa test oraz umieć czytać uważnie polecenia. Mamy niewiele czasu na samym egzaminie, a już na pewno nie mamy go na tyle, by móc wgłębiać się w treść poleceń i rozmyślać, co twórcy testu mieli na myśli. Treść poleceń jest powtarzalna, specyficzna, ale też ogólnodostępna, dlatego należy je przeczytać przed podejściem do egzaminu.

Który egzamin wybrać?

To zależy, czego oczekujemy i do czego ten egzamin ma nam się przydać w przyszłości. Wszystkie trzy egzaminy są tak samo wartościowe, ale różnią się między sobą stylem oraz doborem słownictwa. O ile nie chcemy zostać nauczycielem i uczyć w którejś z włoskich szkół, możemy wybierać spośród owej trójki (jeśli chcemy uczyć włoskiego, umożliwi nam to jedynie egzamin CELI). Najrozsądniej będzie wypełnić kilka przykładowych arkuszy egzaminacyjnych i wtedy będziemy wiedzieli, który styl a zarazem egzamin najbardziej nam pasuje.

CELI, CILS i PLIDA – są tak samo wartościowe i tak samo uznawane przez pracodawców oraz uniwersytety włoskie. Ceny ich są podobne i kształtują się od 340 do 650 zł, w zależności od poziomu. Zdający egzamin PLIDA muszą być jednocześnie członkami stowarzyszenia Dante Alighieri i posiadać legitymację członkowską (koszt legitymacji jest wliczony w cenę egzaminu i wynosi 50 zł).

Nauka włoskiego - poziomy

Wszystkie trzy egzaminy są opracowane w sześciostopniowej skali A1-C2, zgodnej z wytycznymi Europejskiej Klasyfikacji Poziomów Językowych.

Początkujący

  • A1 – Livello base
  • A2 – Livello elementare

Średnio-zaawansowany

  • B1 – Livello intermedio
  • B2 – Livello intermedio superiore

Zaawansowany

  • C1 – Livello avanzato
  • C2 – Livello di padronanza della lingua in situazioni complesse

Wszyscy mówią: ciao!

Co oznacza słowo “ciao”? Na dowód tego, że włoski wiąże się z ciekawymi historyjkami, oto jedna z nich. “Ciao”pochodzi od weneckiego słowa “sciavo”, oznaczającego niewolnika. Słudzy wymawiając słowa “sono tuo schiavo” (jestem twoim niewolnikiem) witali swojego pana. Z czasem słowo ewoluowało w “ciao” i zostało z nami do dziś, oznaczając zwyczajne “cześć”, czyli zwrot który używamy zarówno na powitanie, jak i pożegnanie, kiedy przebywamy w gronie przyjaciół.