E-learning – nauczanie zdalne – szkoły językowe

E-learning - szansa dla szkół językowych?

Obecna sytuacja to także szansa dla wielu szkół językowych. Nauka online stała się nie tyle popularna, co konieczna. Zdalne nauczanie to teraz absolutna podstawa. Nauczyciele i lektorzy lawinowo wysyłają CV do szkół językowych. Siedzenie w domach, związane z epidemią koronawirusa spowodowało masowe korzystanie z internetu za pomocą smartfonów, komputerów i laptopów. 

Programy takie jak ZOOM, Skype, Slack, Office oraz Discord albo inne do nauki zdalnej mają swój czas. Czy ten dziwny czas to koniec większości szkół językowych, czy szansa?

Nauka online - wymóg i obowiązek

Siedzący w domach dorośli, studenci, młodzież i dzieci mają w końcu czas na naukę. Ten czas, połączony z chęcią robienia czegokolwiek oraz chęcią zabicia nudy mogą wykorzystać szkoły językowe.

Matki, które zostały postawione przed obowiązkiem uczenia dzieci na pewno docenią możliwość “oddania malucha” w dobre ręce, chociażby na godzinę. Dlatego nauka języka obcego on-line w okresie zamknięcia w domu to wcale niegłupi pomysł. Szkoły językowe powinny w tym czasie w pełni wykorzystać swój potencjał i zapewnić kursantom możliwość e-learningu. To także doskonała okazja na pozyskanie nowych uczniów. Zwłaszcza teraz po nałożeniu przez rząd nowych restrykcji, że młodzież, która nie ukończyła 18 r. ż. nie może wychodzić na zewnątrz bez opieki dorosłego.

E-learning to doskonała okazja do sprawdzenia się w roli nauczyciela nawet dla początkujących lektorów. Szkoły językowe bowiem potrzebują w tych trudnych czasach właśnie osób młodych, które chętnie korzystają z mediów społecznościowych i są w stanie przykuć uwagę dzieci i młodzieży, które siedzą w domu. Ciekawa lekcja angielskiego przez Skype? Oczywiście, że jest to możliwe. Jeśli już mamy siedzieć w domu, to spożytkujmy ten czas możliwie najproduktywniej.

Skype i ZOOM

Komunikatory takie jak Skype, czy ZOOM mają taką przewagę nad innymi, że umożliwiają interakcję z lektorem i nauczycielem. Można śmiało konwersować, a nawet tłumaczyć zagadnienia gramatyczne za ich pośrednictwem. Skoro na ZOOMie można prowadzić lekcje tańca i treningi fitness, to co dopiero lekcja angielskiego, czy innego języka.

E-learning - lekcje online - dlaczego warto?

  1. Warto przynajmniej z kilku powodów:
    Dbamy o swój samorozwój (doszkalamy się z języka obcego, zatem nie marnujemy czasu)
  2. Dbamy o swoje zdrowie psychiczne (robimy coś, zatem nie pogrążamy się w śledzeniu wszystkich informacji o koronawirusie i nie dołujemy nadmiernie)
  3. Dajemy pracę lektorom i dzięki nam nie zamkną szkół językowych. (Tak, ludzie nawet w ciężkich czasach muszą pracować i zarabiać na życie.)
  4. Edukacja to inwestycja, którą zawsze opłaca się robić. Wykorzystajmy ten czas – mamy go teraz w nadmiarze. Nauka zawsze się opłaci. Jak minie epidemia, języki obce na pewno nam się przydadzą.
  5. Dbamy o socjalizację z innymi w bezpieczny i dozwolony sposób. Przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego.

Zdalne nauczanie - sposoby i pomysły na e-learning

Interakcja z użytkownikiem czyli lekcje polegające na wymianie zdań i fraz. Ten typ zajęć to głównie konwersacje i zapewniają je nam komunikatory typu ZOOM (wersja bezpłatna 40min lekcji, a wersja premium nieograniczony czas), Skype, Messenger, Whatsapp.

Inną formą przekazywania wiedzy i e-learningu jest lekcja nagrana wcześniej. Może to być zapis live na Facebooku (użytkownik ma możliwość późniejszego puszczania lekcji, stopowania i komentowania), może też być lekcja nagrana na Youtube. Forma i rodzaj komunikatora zależy od lektora. Lekcje gramatyki i tłumaczenia nowych zagadnień z powodzeniem mogą być przeprowadzane i nagrywane wcześniej. Do dyspozycji nauczycieli zostają także maile oraz linki do anglojęzycznych materiałów. Mogą to być linki do filmików, quizów, testów online oraz materiałów znajdujących się w sieci.

Ci lektorzy, którzy cenią sobie bardziej tradycyjną formę nauki i słowo pisane mogą przerzucić się na pisanie ebooków. To bardzo sympatyczny i nowoczesna forma przekazywania wiedzy. Ebooki ściągane w formie pdfów to coś, co wykorzystują blogerki od dawna.

Facebook też użyteczny

Dobrym pomysłem są także dyskusje w zamkniętych grupach na Facebooku. Grupy te gromadzą osoby zainteresowane tematem i postępujące zgodnie z regulaminem tych grup. Uchronimy się w ten sposób przed niechcianym spamem oraz hejterami.

Większość studentów i tak ma opłacony semestr z góry, zatem czas na naukę mieli wyznaczony i z pewnością z chęcią będą ją kontynuować online.

Szkoły językowe ranking online

Większość szkół językowych miało już w swojej ofercie opcję nauki języka online. Zatem nie jest to dla nich nic nowego. Wiedzą jak prowadzić lekcje w atrakcyjnej formie i każdy krok lektora jest dobrze przemyślany. Z powodzeniem możemy oddać się w ich ręce. 

Lekcje online dla dzieci są może nieco większym wyzwaniem. Z racji tego, że są krótsze (dzieci krócej utrzymują stan skupienia), trzeba pamiętać o nich, gdyż odbywają się częściej. Ale lektorzy i native speakerzy mają doświadczenie w prowadzeniu zajęć online. Są to zajęcia, które łączą w sobie konwersacje, zabawę, muzykę i zajęcia plastyczne. Takie combo dla najmłodszych. Ale grunt, to zadowolenie klienta. Tego najmłodszego szczególnie. Dzieci chętnie siedzą przy laptopach i tabletach, dlatego warto zapewnić im zajęcie na najwyższym poziomie. Lekcje angielskiego online to jeden z takich pomysłów, które mają szansę się sprawdzić w domu.

Sprawdź ranking szkół językowych online

nauczanie zdalne

Angielski online dla dorosłych

Tu zależy od naszego czasu wolnego i samodyscypliny. Motywująco działają spotkania face to face z lektorem i native speakerem bowiem wymuszają mówienie. Dlatego warto wchodzić w interakcje na komunikatorach i pracować samodzielnie z materiałami, które dostarczy nam szkoła. Prace pisane (writing) można odesłać mailem, dyktanda można przeprowadzać w google docsach (pisanie na żywo) lub na jakichkolwiek innych komunikatorach umożliwiających chatowanie.

Nauka w domu też jest fajna

Pomyślmy pozytywnie – lekcje online możemy odtworzyć, kiedy tylko mamy na to czas i ochotę. W każdym momencie, kiedy uznamy to za stosowne. Nie możesz się zmobilizować? Mimo siedzenia w domu, nie masz czasu na to, aby usiąść do komputera? Wtedy umów się na rozmowę na konkretną godzinę (Skype, Whatsapp, Zoom lub nawet telefon), to powinno cię zmobilizować. Na lekcję idź wtedy, kiedy odbywa się live – wówczas twój komentarz będzie odczytany podczas lekcji, a wszystko co niezrozumiałe, wytłumaczone na bieżąco. Nie unikaj kontaktów zdalnych z lektorem i native speakerem. Oni są tam dla ciebie i chcą na pewno jak najlepiej wykonywać swoją pracę.

Netflix, HBO GO itd pomagają w nauce

Wykorzystaj czas kwarantanny na obsłuchanie się z językiem – oglądaj filmy bez polskiego lektora, słuchaj oryginalnych zwrotów. Seriale na Netflixie to tylko jedna z opcji. Większość stacji i kanałów telewizyjnych umożliwia puszczenie ścieżki dźwiękowej w oryginale. Pamiętaj też o wysiłku fizycznym – może akcja #zostanwdomu to dobry czas na gimnastykę. Obejrzenie kilku treningów online? Oczywiście po angielsku 🙂 Posłuchaj muzyki – skomponuj własną playlistę na Spotify. Taką na czas kwarantanny. Piosenki to prawdziwy nośnik wiedzy i nauki akcentu.